Θέσεις Εργασίας

Call Center ad

Λειτουργούς Εξυπηρέτησης Πελατών (μερική απασχόληση) - Τηλεφωνικό Κέντρο

Είσαι επικοινωνιακό άτομο; Θες η κάθε μέρα να είναι μια νέα πρόκληση για σένα; Σε δελεάζει μια υποσχόμενη καριέρα σ’ έναν μεγάλο και δυναμικό οργανισμό; Αν ΝΑΙ, τότε μπορείς να είσαι η νέα φωνή της εταιρείας μας.

Η ΜΤΝ αναζητά να προσλάβει δυναμικούς Λειτουργούς Εξυπηρέτησης Πελάτων για μερική απασχόληση, με άριστες επικοινωνιακές ικανότητες για στελέχωση του Τηλεφωνικού της Κέντρου.

Κύριες αρμοδιότητες και ευθύνες:

  • Άριστη εξυπηρέτηση όλης της πελατειακής βάσης.
  • Διαχείριση αιτημάτων και αποριών των πελατών καθώς και παροχή λύσεων για την κάλυψη των αναγκών τους.
  • Προώθηση προσφορών, προϊόντων και υπηρεσιών της εταιρείας σε υφιστάμενους και υποψήφιους πελάτες.
  • Διαδικτυακή υποστήριξη μέσω εναλλακτικών καναλιών επικοινωνίας (emails, online συνομιλία, κοινωνικά δίκτυα κ.α).

Τι ψάχνουμε:

  • Άριστες γραπτές και προφορικές επικοινωνιακές δεξιότητες.
  • Άριστη γνώση Ελληνικής και Αγγλικής Γλώσσας (γραπτή και προφορική).
  • Καλή γνώση χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών.
  • Ενδιαφέρον για τον τομέα των τηλεπικοινωνιών.
  • Προηγούμενη εργασιακή εμπειρία σε θέση εξυπηρέτησης πελατών θα θεωρηθεί πλεονέκτημα.

Τι προσφέρουμε:

  • Ελκυστικό πακέτο απολαβών συμπεριλαμβανομένου 13ου μισθού και τριμηνιαίου bonus.
  • Ευέλικτο ωράριο εργασίας.
  • Ιατροφαρμακευτική ασφάλεια.
  • Εταιρικές εκπτώσεις.
  • Διαρκή εκπαίδευση.
  • Ένταξη σε μια δυναμική και αφοσιωμένη ομάδα.
  • Δωρεάν πακέτο σύνδεσης κινητής τηλεφωνίας.

Ενδιαφέρεσαι;

Στείλε τώρα πλήρες Βιογραφικό Σημείωμα στο career@mtn.com.cy το αργότερο μέχρι τις 15 Μαρτίου 2019, σημειώνοντας ‘CSR’ στο θέμα.

Customer Service Point (CSP) Representatives

The role:

We are currently accepting job applications for our Retail stores. The job is on a part-time contract basis. The CSP Representative enjoys a dynamic and high energy work environment. Responsibility to provide an outstanding customer experience in the retail store by assisting new and existing customers.  As a member of a store team, they will strive toward helping the store achieve its financial and customer service goals.

Responsibilities:

  • Promote and sell the Company’s products and services; Provide quality customer service and support to existing and prospective clients.
  • Offer efficient & effective after-sales service.
  • Assist with all functions within a retail store in compliance with MTN’s policies and procedures.

Knowledge/Education:

  • Educated to a degree level will be an advantage.
  • At least 6 months experience in retail or another environment with a strong customer focus will be considered as an advantage.
  • Excellent command of both written and spoken Greek and English.
  • Ability to work flexible hours, including weekends.
  • Excellent written and verbal communication skills.
  • Professional, energetic and positive attitude.
  • Able to deal effectively with a variety of personalities.
  • Able to adapt to changing circumstances.
  • Basic knowledge of GSM technology and services; basic PC literacy skills.

Applications:

All interested candidates should send their CVs to career@mtn.com.cy stating the job title in the subject line. Applications close on 28th February, 2019.

Legal Manager - Nicosia

MTN legal team provides effective, timely and consistently high-quality advice to MTN business on commercial, corporate transactions and operational matters. We are here to identify and manage risk and to assist in the exploitation of commercial opportunities. This position will support onsite work for the Legal Department and will manage the work flow process for all legal, compliance matters for MTN Cyprus and all subsidiaries.

The role:

Reporting to the Head of Legal the successful candidate will ensure that organizational legal matters are managed properly, efficiently and that the relevant and respective stakeholders are shared and given proper advice and guidance.

  • Responsible for redesigning overall contract management processes in close cooperation with procurement division.
  • Drafting, reviewing, negotiating and advising on a range of commercial, employment and technology contracts.
  • Responsible for the development, delivery and documentation of legal compliance programme.
  • Advising on all commercial and consumer related matters.
  • Advising on employment and corporate matters.
  • Advising, instructing and managing external lawyers.
  • Delegation and supervision of work to other staff members of the legal division.

  • 5+ Years corporate / commercial legal experience as part of a large corporate or private practice firm. Expertise in commercial, data protection and labour law as a core competence.
  • At least two years of managerial experience.
  • Ability to prioritise effectively and handle a heavy workload with multiple priorities and deadlines in a changing and complex environment.
  • Able to translate complex legal issues into simple, actionable outcomes.
  • Excellent drafting skills and fluency both in Greek and English.

Systems Engineer - IT - Nicosia

The role:

We are currently looking for Systems Engineer. The successful candidate will be responsible for the deployment, administration, operation and backup of servers and storage elements infrastructure, as well as installation and configuration of software, monitoring tools and operating systems, onsite and on cloud.

  • The installation, deployment, administration, maintenance, monitor, operation and backups of:
    • servers and systems onsite and on cloud
    • storage elements infrastructure, onsite and on cloud
    • server and system, hardware, software, operating system, network and monitoring tools, onsite and on cloud
    • network elements infrastructure, onsite and on cloud
    • the company mail and collaboration services
  • The installation, maintenance, administration and configuration of the Virtualization Infrastructure of the company.
  • Hosted Internet services provided to customers like mail, DNS, web, FTP, onsite and on cloud.
  • Execution of infrastructure and network WO and directives, onsite and on cloud.
  • Will follow all written procedures, designs and WO, and will assist the Infrastructure Operational Manager as requested.
  • Provide support and instructions in his/her areas of expertise to the all MTN departments, partners and vendors.
  • Monitor requests and issues through ticketing system.
  • Respond to user/partner/vendor problems not limited to but including user creation, mail creation, account unlocking, VPN, ACLs and connectivity.
  • Monitor health and performance of systems infrastructure, onsite and on cloud.
  • Monitor system logs for health and security reasons, onsite and on cloud.
  • Take traces and logs for troubleshooting system issues, onsite and on cloud.
  • Assist in the creation of installation guides or documentation, for onsite and on cloud deployments.
  • Report operational / design / WO problems/inconsistencies to the Manager for onsite and on cloud deployments.
  • Performs weekly/monthly/quarterly reports as requested for onsite and on cloud.
  • Reports root cause analysis, fault and other operational reports for onsite and on cloud.
  • Reports on performance, utilization and usage of resources as requested for onsite and cloud.
  • Upholds defined and agreed KPIs.
  • Infrastructure housekeeping and visual inspection.

  • BSc in Computer Science, MIS, Electronics/Computer Engineering.
  • Minimum 3 years of experience in information Systems, providing support, configuration and operations.
  • PC, Server, Network, virtual technologies literacy skills, for onsite and on cloud.
  • Evidence of external DNS administration.
  • Advanced communication, reporting and interpersonal skills.
  • Solid technical background.